WiFi Sinyal Güçlendirici Nedir?

İnternet hızı düşmesi yalnızca sağlayıcı kaynaklı problemlerden oluşmaz. Buna ek olarak Wi-Fi ağındaki sinyallerin zayıflaması da bu duruma sebebiyet verebilir. Bu tip bir olay ile karşılaştığınızda Wi-Fi güçlendirici kullanarak, tüm evin eşit derece sinyal almasını sağlayabilirsiniz.

Speedtest yaptınız ve internetiniz normal, ancak farklı bir odaya geçince yavaşlama söz konusuysa mutlaka sinyal güçlendirici edinmelisiniz.

Wi-Fi Sinyalini Etkileyen Etmenler Neledir?

İnternet hızı aynı zamanda doğru bir sinyal alma ile de orantılıdır. Bu açıdan bakıldığında evlerimizde Wi-Fi sinyalini olumsuz yönde etkileyecek birçok etmen bulunur. Bunları şu şekilde ele alabiliriz:

  • Wi-Fi cihazımız ile aynı frekansta olan cihazlar sinyallerin zayıflamasına neden olur. Özellikle bebekler için kullanılan telsizler bu noktada güzel bir örnek olarak kabul edilebilir. Bu telsizlerin yaydığı sinyaller ile Wi-Fi sinyalleri çakıştığında internet hızı ister istemez düşer.
  • Duvar, ahşap, kartonpiyer gibi engelleyici unsurlar sinyallerin aynı kalitede evin uzak köşelerine ulaşmasına engel olur. Ahşap dediğimiz madde Wi-Fi sinyallerini çok düşük seviyede etkilerken, kartonpiyerler neredeyse yarı düzeyde etki ederler.
  • Evin büyüklüğü de sinyal kalitesini etkiler. 1+1 ev ile 3+1 evde sinyal kalitesi takdir edersiniz ki aynı değildir. Bu noktada evin her yerinde aynı düzeyde Wi-Fi sinyali alabilmek için güçlendirici kullanmalısınız.

Wi-Fi Sinyal Güçlendirici Nasıl Kullanılır?

İnternet hız testi yaptınız ve bulunduğunuz odada süratte düşüklük yaşanıyorsa bunun temel nedeni Wi-Fi ağınızın sinyalinin kaliteli bir şekilde odaya ulaşmamasıdır. Bunun için kullanılan Wi-Fi sinyal güçlendirici doğru bir şekilde konumlandırıldığında evin her tarafında eşit düzeyde bir ağ kalitesi sunacaktır.

Wi-Fi sinyal güçlendiriciyi kullanmak için şu yolları takip edebilirsiniz:

  • Cihazı direkt olarak prize takın.
  • Kurum için ağına bağlamalısınız. Bunun için telefonunuzu kullanabilirsiniz. Size verilen şifreyi ve kullanıcı adını kullanabilirsiniz.
  • Modem ile Wi-Fi sinyal güçlendiriciyi birbirine bağlayıp, internet hızı yükseltmek için tarayıcınızı açıp, güçlendiricinin ara yüzüne giriş yapmalısınız.
  • Ara yüzde bulunan “Repeater” seçeneğini tıklayarak kurulum işlemini sonlandırabilirsiniz. Bu bazı güçlendiricilerde “Range Extender” olarak da verilmektedir.
  • Ardından etraftaki tüm Wi-Fi cihazlarını arayan güçlendirici aralarında bizim modemimizin de olduğu bir liste sunar. İçinden kendi modemimizi seçip, onun sinyalinin güçlendirilmesini istediğimizi belirten seçeneği işaretleyip, işlemi tamamlarız.
  • Wi-Fi güçlendiriciyi, doğru bir şekilde konumlandırmak oldukça önemlidir. Kaliteli bir şekilde sinyal almak istiyorsanız evinizin tam ortasındaki prize takmalısınız.

Kablosuz Bağlantımızın Sinyal Kalitesini Nasıl Anlarız?

Hız testi ya da speedtest yaparken aynı zamanda sinyal kalitesini de anlayabiliriz. Bunun yanı sıra bilgisayarımızda bulunan komut istemi ile de Wi-Fi sinyalimizin kalitesini öğrenebiliriz. Windows tuşu+R kombinasyonuna basarak, Çalıştır penceresini getiririz. Çalıştır kısmına CMD yazarak Komut İstemi sayfasının açılmasını sağlarız. Komut istemine “netsh wlan show interface” yazıp, enter tuşuna basarız. Bu bölümde yer alan Signal kısmının karşısında yer alan yüzdelik dilim sinyal kalitemizi gösterir.

Çoğu zaman internetimizin neden yavaşladığını bir türlü anlayamayız. İnternet hızı testi yaparız, nedenlere bakarız ve hepsini çözeriz ama yine de o istediğimiz hızlara bir türlü ulaşamayız. Wi-Fi sinyallerinin zayıflaması bu noktada ciddi anlamda internet hızı için olumsuz etki ortaya çıkartabilir. Dolayısıyla tüm sorunları çözüme kavuştursak bile Wi-Fi sinyalini güçlendirmediğimiz için internet hızı konusundaki problemlerimiz devam eder.

Bu sorunu ortadan kaldırmak için ise mutlaka sinyal güçlendirici kullanmalıyız. Başarılı bir şekilde yaptığımız kurulum sonrasında mutlaka yine bir speed test denemesi yapmalıyız. Böylece istediğimiz düzeyde internet hızına kavuşup, kavuşmadığımızı net bir şekilde anlayabiliriz.