İnternet Hızımı Nasıl Artırabilirim?

İnternet günümüz dünyasında hemen her noktada bizimle birlikte olan en büyük teknolojidir. Eskiden yalnızca sınırlı alan içerisinde yani evlerimizde ve iş yerlerimizde kullanabildiğimiz bu iletişim teknolojisi artık cep telefonları ve tabletler sayesinde hemen her noktada bizimle birliktedir. İnternet hızı da zaman içerisinde bu ilgi ile birlikte gelişim göstermiştir.

Hız testi teknoloji ile birlikte günümüzde ciddi oranda artsa da zaman zaman süratte düşmeler meydana gelebiliyor. Bu durum çoğu zaman sinir bozucu bir duruma yol açabiliyor. Yazı “internet hızımı nasıl artırabilirim?” sorusunu soran ve bunu nasıl yapacağını bilmeyen kişilere rehber niteliğinde olacaktır. Teknik bilgiye sahip olmasanız dahi uygulayabilirsiniz.

Altyapınızın Desteklediği Hız Paketini Kullanın

Büyük kentlerin her noktasında aynı hızda internet bulunmaz. Dolayısıyla mutlaka internet altyapınıza uygun paketi seçmelisiniz. Yaşadığınız muhitte altyapı 50 Mbps interneti destekliyor ve siz 100 Mbps istiyorsanız paketi alsanız dahi kullanamayabilirsiniz.

İnternet Hızı Testi ile O Anki Hızı Test Edin

İşe ilk başta internet hız testi ile başlayın. Buradaki temel amaç, hizmet aldığımız sağlayıcı ve bize sunduğu paketin hızı ile evimizdeki internetin süratinin ne kadar uyuştuğu ile alakalıdır. Bu noktada speedtest sırasında öncelikle indirme (download) daha sonra yükleme (Upload) hızlarına bakılır. Bunun yanı sıra cevap verme hızı olan ping de test içerisinde bakılır. Eğer size taahhüt edilen hızdan birkaç Mbps düşüklük varsa hemen hemen sorun yok gibidir. Çünkü sağlayıcının lokasyonu burada devreye girer. Lokasyon uzaksa bu tür düşmeler olabilir. Bunun yanında bahsedilen hızdan 10 ve daha yukarı Mbps hız düşüklüğü söz konusu ise sorun var demektir.

Cihaz Sayısı İnternet Hızınıza Göre Yüksekse Bu Sayıyı Düşürün

Cihaz sayısı hız testi konusunu doğrudan etkiler. Örneğin internet hızınız 16 Mbps ve siz aynı ağda 4 cihaz kullanıyorsunuz. Eğer aynı anda internete bağlanıyorsanız bu kadar cihaz ister istemez yavaşlığa sebep olacaktır. Dolayısıyla internet hızınız ile cihaz sayınız mutlaka doğru orantılı olmalıdır. Evde 16 Mbps internet kullanıyorsanız en fazla 2 cihazı aynı anda ağ üzerinde çalıştırmalısınız. Fazlası aşırı yüklenme olacağı için hız testi düşmesine sebebiyet verecektir.
Modeminizin Günün Şartlarına Uygunluğunu Kontrol Edin

Bir modem yıllarca sizi yüksek hızlara çıkartabilir. Ancak zaman içerisinde gelişen teknolojinin gerisinde kalmaya başladıkça siz istemeseniz de çok yüksek internet hızlarını taşımayacaktır. Örneğin 2000’lerin başında ADSL modemler o dönemin internet hızı için yeterli olurken, günümüzdeki hızlarla kullanmamız mümkün değildir. Dolayısıyla modeminizin günün şartlarına uygunluğunu mutlaka kontrol ediniz. Eğer bu konuda bilginiz yoksa internet sağlayıcınız ile iletişime geçebilir, modeminizin kullanmakta olduğunuz internet hızı için yeterli olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Yapılan kontrol işlemleri sonrasında eğer eski bir modem kullanıyorsanız günümüze uygun bir ürün satın alabilirsiniz.

Bilgisayarınız ve Modeminiz Arasındaki Mesafeyi Azaltın

İnternet hızınızı etkileyen en önemli durumlardan birisi de bilgisayarınız ve modeminiz arasındaki mesafedir. Bu mesafenin fazla olması dolayısıyla internet hızı düşüşü görülebilir. Maksimum fayda sağlamak için mutlaka modeminiz ve bilgisayarınız arasındaki mesafeyi azaltın.

Bazı durumlarda evdeki duvarlar da internetin geçirgenliğine engel olabilir. Bu tip durumlarda alabiliyorsanız modeminizi aynı odaya taşıyın.

Modeminizi Güncel Tutun

Modeminiz size içerisinde bir yazılım ile gelir. Bu program hem modem ara yüzünü çalıştırır hem de sağlıklı bir şekilde internetin size ulaşmasını sağlar. Ancak zaman içerisinde güncellemek gerekebilir ve eğer güncelleme yapmadıysanız internet hızı yavaşlayabilir. Bunun için modemin ara yüzü dediğimiz alanına size verilen bilgilerle giriş yapın ve ilgili bölme gelerek güncelleyin. Bu işlem bazen az sürede yapılırken, hiç güncelleme yapılmaması durumunda ciddi bir süre alabiliyor. Dolayısıyla modeminizin güncelliği internet hızı için oldukça önemlidir.

Modeminizin Sinyalini Zayıflatacak Etkenleri Ortadan Kaldırın

Wi-Fi modeminiz sinyallerini bilgisayarınıza ileterek çalışır. Ancak bazı durumlarda sinyalde zayıflama söz konusu olabilir. Özellikle başka bir manyetik ürün ile çakışan modem internet hızı konusunda ciddi etkileşime girebilir. Örneğin bebek telsizleri, mikrodalga fırınlar, buzdolabı gibi ürünler sinyallerin ciddi anlamda zayıflamasına neden olabilirler. Dolayısıyla modeminizi bu alanlardan uzak tutmak zorundasınız. Aksi takdirde internet hızı yavaşlayabilir.

Modeminizi Yeniden Başlatmak

Modeminizi yeniden başlatmak internet hızını etkileyebilir. Her açıp kapatma kullanmış olduğunuz internetin IP numarasını değiştirir. Özellikle birkaç gün boyunca cihazınızı kapatmadıysanız bu yöntem internet hızı konusunda olumlu katkı sağlayabilir. Çünkü sürekli olarak aynı IP üzerinde kaldığınızda bu numara üzerinde yaşanacak yoğunlaşmalar direkt olarak olumsuz yansıyabilir. Ayrıca yine IP çakışması dediğimiz durum ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Son olarak uzun zaman hiç kapanmadan duran modemler aşırı ısındığı için doğru bir şekilde çalışmayabilir. Böyle durumda birkaç saat kapatmak ve modemi dinlendirmek doğru bir hareket olacaktır.

İnternet Kablolarınızı Kısa Tutun

İnternet hızı etkileşimine doğrudan olumsuz bir etki sağlayan bir diğer konu da duvardan kablo aracılığıyla modeminize ulaştırdığınız hattır. Eğer bu hattı kısa bir şekilde tutarsanız internet hızı doğal olarak normal akışında devam eder. Ancak uzun tutmanız halinde bu da olumsuz yönde etkilenme anlamına gelebilir.

Bunun yanı sıra yine bu kablo eskimiş olabilir ve değiştirilmemesi de doğru bir şekilde çalışmasına engel teşkil eder. Bu durumda kabloyu iki switch ucunu da yaptırarak değiştirebilirsiniz.

İnternet Servis Sağlayıcınıza Ulaşın

İnternet hızı için servis sağlayıcınız ile irtibata geçebilirsiniz. Öncelikle hangi markanın internet servisini kullanıyorsanız ilgili müşteri hizmetlerini arayın ve arıza kaydı bırakın. Bir süre sonra sorunların çözümü ile alakalı size ulaşacaklardır.

Bunun yanı sıra internet hızı ayarları için modeminizin ve internetinizi ayarlarını bozmuş olabilirsiniz. Bu sorunu da aynı şekilde internet servis sağlayıcınıza (ISS) ulaşarak çözebilirsiniz.

Ağ Güvenliğinizi Artırın

Zaman zaman internet ağınızın şifresini kırarak girişler yapılabilir. Bu tip durumlar internet hızı konusunda size zorluk yaşatır. Bu problemi önlemek ve daha hızlı bir internet alabilmek için mutlaka ağ güvenliğini sürekli olarak güncelleyin.

Modem ara yüzüne giriş yaparak, kablosuz ağ kısmına gelin, bu noktada güçlü bir şifre belirleyerek gerekli işlemi kaydedin. Bunu yaparak ağınıza kaçak yollardan giren kişileri bertaraf edebilir, internet hızı artışını sağlayabilirsiniz.

Bilgisayarınızın Güncellemelerini Kontrol Edin

İnternet hızı sorunları yalnızca modem ve altyapı kaynaklı olmayabilir. Kullanmış olduğunuz bilgisayar da hızınızı olumsuz yönde etkilemiş olabilir. Bunun için öncelikle güncellemelerinizi kontrol etmelisiniz. Denetim Masası kısmından yapabileceğiniz bu kontroller sonrasında internetinizin eskisi gibi hızlandığını görebilirsiniz.

Bilgisayarınızdaki Virüsleri Temizleyin

İnterneti dolaşırken ya da indirdiğimiz bir dosyadan bize gelen virüsler ile internet hızı yavaşlayabilir. Kötü amaçlı yazılımlar bizim internetimizi başkaları adına kullanabilir. Özellikle son dönemlerde kripto para madenciliğini başka bilgisayarlarda yapmak için birçok yazılım geliştirilmiştir. Siz farkında bile olmadan başkaları adına Bitcoin ya da farklı altcoinlerin madenciliği yapan bir düzenin içerisine dahil olmuş olabilirsiniz. Bu durumda güçlü bir antivirüs sistemi kurmalı ve sürekli olarak sisteminizde taramalar yaparak var olan internet hızı sorunlarını mutlaka gidermelisiniz.