VPN Nedir? Nasıl Çalışır?

VPN, Virtual Private Network kelimelerinin baş harflerinden türetilmiş bir program ismidir. Türkçesi ise “Sana Özel Ağ” olarak belirtilmektedir. Bugün milyonlarca internet kullanıcısı VPN indir seçeneği ile tarayıcılarına veya diğer akıllı cihazlarına özel ağ kurucu indirmektedir.

VPN kullanımı her ne kadar yanlış anlaşılsa da doğru kullanıldığı zaman kişilerin ve şirketlerin güvenliğinde son derece etkili bir adım haline gelebiliyor. Çok farklı protokoller kullanan bu ağlar herhangi bir kişinin giremeyeceği ortamlar da oluşturuyor.

VPN Nasıl Çalışır?

VPN, tamamen size ait bir ağ kurarak, bilgisayarınız ve internet arasında güvenli bir nokta oluşturur. Özel olarak tasarlanmış bu kanal aracılığıyla internet trafiğiniz tamamen şifreli bir alana yönlendirilir. VPN indir seçeneğini kullanarak kurulan program sizi farklı bir ülkedeki sunucu üzerinden internete girmenizi sağlar. Kısacası yapılan bu hareket ile sizin maskeniz haline gelir. Bu bağlantı ile internet sağlayıcınız hareketlerinizi net olarak göremez ve tüm verileriniz anlaşılmaz hale gelir. Buna bir çeşit internet filtresi de denebilir. VPN aracılığı ile paylaşılan veriler başkalarının eline geçemez. Geçse dahi anlaşılması imkansız hale gelir.

Bazı VPN programları ücret karşılığı bu işi yapmaktayken kimisi de herhangi bir ücret almamaktadır. Ücretli yazılımlar genelde istediğiniz ülke üzerinden giriş yapabilmenizi sağlarken, ücretsizlerin büyük çoğunluğunda bu seçenek bulunmamaktadır.

VPN Türleri Nelerdir?

Üç çeşit VPN türü bulunmaktadır. Son yıllarda tekil kullanıcıların yaygın olarak kullandıkları bu sistemleri, şirketler uzun yılladır verilerini güvende tutmak ve daha iyi bir şekilde korumak için tercih etmektedirler. Üç VPN türünü şu şekilde sıralayabiliriz:

Güvenlik Katmanı VPN (SSL)

Covid-19 nedeniyle evde çalışma sistemine geçen birçok şirket uzak masaüstü bağlantılarını bu tür VPN’ler ile sağlamaktadır. SSL-VPN bu noktada şirketlerin verilerini çalışanlar arasında özel bir ağ üzerinden paylaşılmasına müsaade eder. Böylece üçüncü kişiler ya da şirket dışındakiler bu ağı göremez ve veri çalınmasının önüne geçilir.
Siteden Siteye VPN

Siteden siteye VPN kullanımında iki intranet ağı, veri transferini güvenli bir şekilde yapabilmek için kullanılır. Özellikle şirketler tarafından kullanılan bu program farklı ülkelerde şubeleri ya da şirketleri olan holdingler için kullanışlıdır. Oldukça karmaşık düzlemde gerçekleşen siteden siteye VPN, yazılım ve donanım gerektirmektedir.

İstemciden Sunucuya VPN

Şirket çalışanlarının bürolarındaki ağa uzaktan bağlanabilmek için kullandıkları yöntemdir. Elbette bunu VPN kullanmadan da yapabilir ancak güvenli olabilmesi için bu yazılımın kullanılması gerekmektedir.

PPTP VPN

Günümüzde en çok kullanılan türlerden birisidir. VPN kullanmak için herhangi bir donanıma ihtiyaç yoktur. VPN indir seçeneği ile kullanıcılar sistemlerine ya da tarayıcılarına program kurarak yurt dışındaki ağlara bağlanabilirler. Mevcut internet bağlantınızı VPN ağı üzerinden almanızı sağlayan bu sistemin bazı türleri şifreleme yapmamaktadır. Bu da internet sağlayıcınızın (ISS) yaptığınız hareketleri görebilmesi anlamına gelir.

VPN Kullanım Amaçları Nelerdir?

VPN teknolojisi uzun yıllardır kullanılıyor. Her ne kadar son kullanıcı literatürüne farklı amaçlarla girmiş olsa da genel olarak internet ortamında rahat hareket edebilmek ve güvenli olabilmek gibi hedeflerle VPN kullanılmaktadır.

Ülkemizde birçok kullanıcı yasaklanmış sitelere girebilmek için VPN kullanmaktadır. Bundan önce tunnel benzeri siteler aracılığıyla ya da IP değiştirme yoluyla bu sorunu aşan kişiler, VPN teknolojilerinin daha basitleştirilmesi sonucunda son kullanıcı kısmında da ciddi ilgi görmeye başladı. Türkiye VPN pazarında ilk beş ülke arasında yer alması da bu durumun ne kadar yaygın olduğunu gösteriyor. Ancak dünya pazarında durum ülkemizden biraz daha farklı şekilde ilerliyor. Avrupa ve Amerika kıtasındaki ülkelerde VPN kullanımı daha çok anonim olma ve şirketlerdeki gibi güvenlik sebepleri ile tercih ediliyor.

Günümüzde VPN programına ek olarak Tor tarzı tarayıcılar da sık kullanılmaktadır. Deep Web olarak da geçen gizli ağlara bağlanabilmek için gerekli olan Tor tarayıcısı otomatik olarak açılışta sizi farklı bir ülkedeki sunucuya bağlar ve internet gezintinizi tamamen gizler. Ancak son dönemlerde bu tür tarayıcıların da güvenliği tartışma konusu olmuştur. Bunun için sürekli olarak kendisini geliştiren “kişiye özel ağ” kullanımı yaygınlaşmıştır. VPN indir komutunu kullanarak tarayıcınıza ya da bilgisayarınıza bu yazılımı indirerek kendinizi güvene alabilirsiniz.

 

VPN, VPN indir >